Pipi Duga Čarapa
"Napisala sam sve svoje knjige samo u želji da djeci pružim malo zabave i neobičnih doživljaja. I ja sam kao djevojčica željela biti „glavna”, samostalna i jaka, jača od odraslih. Naravno, to je bilo nemoguće. Iz te moje želje, potpuno nesvjesno, nastala je neobična djevojčica Pipi.“ - Astrid Lindgren
Danas je lik Pipi Duge Čarape itekako prepoznatljiv. Uz brojne nepodopštine i, mora se priznati, zrnca životne mudrosti vragolaste, ali izrazito zrele djevojčice, odrastali su i još i danas odrastaju mnogi naraštaji dječjih čitatelja diljem svijeta. O tome svjedoči i zavidan podatak da su Pipine dogodovštine dosad prevedene na sedamdesetak jezika!
Karakteristike:
ISBN: 9789533602738
NAZIV IZVORNIKA: Pippi Lĺngstrump
PREVODITELJ: Edin Badić
GODINA IZDANJA: 2021
JEZIK IZDANJA: Hrvatski
BIBLIOTEKA: Stribor
SERIJAL: Novi Stribor
NAKLADNIK / PROIZVOĐAČ: Znanje
FORMAT: 150 x 215 mm
BROJ STRANICA: 360 stranica
UVEZ: tvrdi uvez
MASA: 0.66 kg
Pipi Duga Čarapa
Danas je lik Pipi Duge Čarape itekako prepoznatljiv. Uz brojne nepodopštine i, mora se priznati, zrnca životne mudrosti vragolaste, ali izrazito zrele djevojčice, odrastali su i još i danas odrastaju mnogi naraštaji dječjih čitatelja diljem svijeta. O tome svjedoči i zavidan podatak da su Pipine dogodovštine dosad prevedene na sedamdesetak jezika!
Tko bar malo poznaje život i djelo čuvene Astrid Lindgren, sigurno zna kako autorica kroz lik Pipi Duge Čarape promiče brojne pozitivne vrijednosti za koje se zalagala tijekom cijelog svog života. Tako je Astrid zagovarala ravnopravnost spolova, borila se za prava siromašnih, potlačenih i slabijih, u prvom redu djece, ali i životinja, pa čak i jasno propitivala kolonijalne sile i odnose moći. Astridina je namjera bila skrenuti pozornost i podignuti svijest o teškoćama s kojima se susreću svi oni koji su na neki način drugačiji od većine. A takav je i lik Pipi. Istina, ona ne prihvaća uvijek mišljenja odraslih kao isključivo ispravna, već prilično mudro razmišlja svojom riđokosom glavicom, prihvaća različitosti, pokazuje osjećaje i izvrsno razlikuje dobro od zla. Iznad svega cijeni prijatelje i obitelj te se zaštitnički odnosi prema svima kojima je zaštita potrebna. Ako se i nađe u kakvoj nevolji ili dođe u priliku iskušati nešto “zabranjeno” ili “opasno”, ona iz njih spretno izlazi, često i sama napominjući kako takvo što drugi ipak ne bi trebali sami činiti.
Stoga brige i straha nema! I upravo je takav i duh novoga prijevoda: bezbrižan, živahan i, što je najvažnije, dosljedan autoričinim zamislima – jer o takvoj bi Pipi i sama Astrid zacijelo rado čitala i na drugim jezicima!
Iz pogovora knjige Pipi Duga Čarapa, Edin Badić
Astrid Lindgren
Astrid Lindgren (1907. — 2002.) švedska je spisateljica, jedna od najčitanijih autorica za djecu na svijetu. Priče su joj prevedene na više od stotinu jezika. Pipi Duga Čarapa, Braća Lavljeg srca, Ronja, razbojnička kći, Karlson s krova... Milijuni djece i odraslih diljem svijeta vole ove originalne likove i osjećaju se kao kod kuće u Vili Pipinovac ili zemlji neispričanih priča Nangijali. Sveukupno, njezine su knjige prodane u oko sto šezdeset milijuna primjeraka diljem svijeta.
Među svim njezinim likovima najpoznatiji je lik Pipi Duge Čarape, najsnažnije djevojčice na svijetu: knjige o njoj objavljene su na sedamdeset jezika. Prva je knjiga o Pipi objavljena 1945. godine, odmah po završetku Drugog svjetskog rata, i autoricu je upravo ona vinula među zvijezde. U godinama koje su uslijedile Astrid Lindgren je objavila još osamdesetak knjiga. Mnoge od njih poslužile su kao predlošci i nadahnuće za filmove, televizijske serije i kazališne predstave.
Astrid je bila neustrašiva i uvjerljiva osoba koja se borila za dječja prava, jednakost cijelog čovječanstva, nenasilje, i za humano postupanje sa životinjama te poštovanje prema prirodi. Njezin utjecaj na javno mnijenje odigrao je svojedobno značajnu ulogu u padu švedske vlade i uvođenju nekoliko zakona. Nemoguće je precijeniti njezinu važnost za cjelokupnu skandinavsku kulturu i društvo.
„Želim pisati za čitateljstvo koje može stvarati čuda. Kad čitaju, djeca stvaraju čuda. Zato djeci trebaju knjige.”